Przygotuj się mentalnie

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić żeby przygotować się mentalnie do rozmowy kwalifikacyjnej. Najlepiej jest nie zostawiać takich rzeczy na ostatnią chwilę.

 • Pamiętaj o swoich mocnych i słabych stronach i ustal co dokładnie chcesz powiedzieć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się nad swoimi głównymi mocnymi stronami i przypomnij sobie przykłady ich wykorzystania z wcześniejszej pracy. Jeśli w taki sposób opiszesz to na rozmowie kwalifikacyjnej Twój przyszły pracodawca będzie Cię postrzegał jako dobrego kandydata. Przykłady, o których wspomnisz powinny w jakiś sposób nawiązywać do działalności firmy, w której ubiegasz się o pracę. 
 • Przypomnij sobie o trudnościach jakie miałeś w poprzedniej pracy i przygotuj się na wyjaśnienie problemowych sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Lepiej aby takie kwestie nie były poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej, ale jeśli będą przynajmniej pytanie o problemy Cię nie zaskoczą. Pamiętaj też żeby przypadkiem nie podać jakichś informacji stawiających Cię (lub byłego pracodawcę) w złym świetle.
 • Możesz też wypisać przykładowe pytania jakie mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotuj także odpowiedzi i przeglądaj je zień przed rozmową kwalifikacyjną. W ten sposób jeśli natrafisz na podobne pytanie będziesz mógł szybciej i płynniej odpowiedzieć co będzie sprawiało dobre wrażenie. A przede wszystkim będzie mniejsza szansa, że jakieś pytanie tak Cię zaskoczy, że w ogóle nie będziesz wiedział co powiedzieć.
 • Możesz przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną z kolegą (koleżanką), lub krewnym. Jeśli masz taką możliwość nagraj całą rozmowę, aby móc ją później obejrzeć i przeanalizować ewentualne błędy. Pamiętaj jednak, że większości ludzi nie podoba się swój wygląd na nagraniu, a szczególnie nie podoba się nam brzmienie naszego głosu. Nie pozwól aby wpłynęło to na Twoją pewność siebie. Poszukaj na nagraniu rzeczy, których nie aprobowała by też osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną jak np. garbienie się, podcieranie nosa ręką itp.
 • Zapamiętaj listę pytań, które zadasz osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną.

Przygotuj się praktycznie

 • Przygotuj wszystkie ubrania dzień wcześniej. Rano najprawdopodobniej będziesz zestresowany i niewyspany a pewnie nie chciałbyś biegać po mieszkaniu w poszukiwaniu ubrań kiedy już dawno powinieneś wyjść. Dzięki schludnemu wyglądowi raczej pracy nie dostaniesz, ale niechlujny wygląd może Cię kosztować posadę. Ubierz się tak aby wyglądać na osobę pewną i odnoszącą sukcesy. Jeśli nie jesteś pewien co założyć pamiętaj, że lepiej ubrać się zbyt elegancko niż zbyt niedbale.
 • Wskazane jest również aby nie mieć na sobie zbyt dużo biżuterii, mocnych perfum, ogromnych kolczyków, czy odkrytych tatuaży.
 • Zwróć uwagę na to czy wszystkie Twoje ubrania są czyste i wyprasowane. Pastowanie butów i podcinanie paznokci to też zajęcie na dzień przed rozmową kwalifikacyjną. Może się wydawać, że to drobnostki, ale pamiętaj, że w dniu rozmowy kwalifikacyjnej najprawdopodobniej będziesz podekscytowany i zdenerwowany, dlatego lepiej na wszelki wypadek przygotować się dzień wcześniej a w dniu rozmowy kwalifikacyjnej mieć więcej czasu.
 • Zdecyduj jak dojedziesz na miejsce, w którym ma się odbyć rozmowa kwalifikacyjna. Upewnij się, że wiesz jak tam dotrzeć i na wszelki wypadek przygotuj alternatywny środek transportu. Wymierz czas tak, aby dotrzeć na miejsce co najmniej 10 minut przed umówioną godziną. Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną to najgorsze co możesz zrobić na wstępie.
 • Zbierz wszystkie dokumenty i materiały potrzebne na rozmowę kwalifikacyjną i ułóż je w widocznym miejscu. Możesz dołączyć do dokumentów swoje CV i referencje.
 • Jeśli pracujesz w branży, w której używa się portfolio a celu zademonstrowania swoich dokonań i jakości swojej pracy upewnij się czy masz je przygotowane.
 • Weź ze sobą swoje najładniejsze pióro. Być może będziesz musiał zrobić jakieś notatki, lub wypełnić jakiś dokument. Lepiej mieć z sobą pióro i go nie potrzebować, niż potrzebować i go nie mieć.

Pamiętaj:

Im więcej z góry przygotujesz tym bardziej zrelaksowany będziesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej i tym lepiej się zaprezentujesz. A im lepiej się zaprezentujesz, tym większe szanse, że dostaniesz tę pracę.

Twój wygląd

Jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz przygotować przed rozmową kwalifikacyjną jest Twój wygląd. Co prawda rekruter nigdy nie przyzna się do oceny rozmówcy po wyglądzie, jednak jest to typowo ludzka rzecz. Psychologowie twierdzą nawet, że do 80-90% opinii o danej osobie wyrabiamy sobie w ciągu pierwszych 90 sekund. Nie ma co ukrywać, że po wejściu do pomieszczenia, w którym odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, zanim usiądziesz i przygotujesz się do rozmowy może upłynąć więcej niż 90 sekund. A to by oznaczało, że jeszcze zanim się na dobre odezwiesz Twoi rozmówcy już wyrabiają sobie opinię na Twój temat. Dlatego warto zadbać o schludny ubiór – nie musi to być od razu strój ekstra elegancji jak na wesele, ale coś bardziej wyjściowego niż strój codzienny. Ponadto należy dołożyć wszelkich starań aby strój był czysty, a buty wypastowane. Zwróć także uwagę czy wszystkie elementy stroju do siebie pasują – czasem może się wydawać, że eleganckie spodnie i koszula zawsze idą w parze. Ale jeśli założysz spodnie w poziome paski i koszulę w pionowe pasy możesz wyglądać po prostu śmiesznie.

Przygotowanie mentalne i praktyczne
Oceń pismo