Na początku rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej zadawane są najbardziej ogólne pytania dotyczące Twojej osoby. Ma to na celu lepsze poznanie Ciebie i przygotowanie Cię do bardziej szczegółowych pytań (i odpowiedzi). Mogłoby się wydawać, że to tylko rozgrzewka, ale tak naprawdę możesz się tu dobrze sprzedać i dużo zyskać. Każda odpowiedź jaką udzielasz powinna ukazywać Cię w pozytywnym świetle. Doświadczeni rekruterzy oczekują tylko pozytywów. Cokolwiek innego będzie świadczyć o Twoim braku doświadczenia. Zbyt duża szczerość może zostać odebrana jako chęć ukrycia czegoś. Jeśli nie umiesz być pozytywny mówiąc o sobie nie możesz oczekiwać aby inni byli do Ciebie pozytywnie nastawieni.

– Powiedz coś o sobie.
Odpowiedz na to pytanie omawiając swoje umiejętności i doświadczenie związane z pracą. Jest to pytanie, na które masz odpowiedzieć mówiąc o sobie jako o pracowniku, a nie o swoim życiu prywatnych czy o tym, że jesteś fanem koszykówki. Odpowiedz mówiąc o swoich największych zaletach istotnych dla danego stanowiska. Bądź szczegółowy i postaraj się podawać przykłady zastosowania Twoich umiejętności. Nie chodzi tu o to abyś streszczał swoje CV czy list motywujący – te dokumenty najprawdopodobniej leżą przed osoba prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną. Możesz zacząć od swojego wykształcenia i opisać wcześniejsze doświadczenia zawodowe. Nie mów dłużej niż minutę czy dwie i postaraj się aby nie zabrakło Ci słów czy pomysłów.

– Jakie są Twoje największe słabości/wady?
Jest to szczególnie popularne pytanie ponieważ pozwala rekruterowi na obserwację jak zachowujesz się w trudnej sytuacji. Musisz pamiętać aby przedstawić jakąś słabość i KONIECZNIE dodać co zrobiłeś aby się z tym uporać. Wybierz jakąś słabostkę, czy wadę, która wygląda wiarygodnie, ale jest względnie nieszkodliwa. Cokolwiek wybierzesz pamiętaj, że dobrze by było gdyby w jakiś sposób nawiązywało to do pracy. Nigdy nie omawiaj wad, które mogłyby przeważyć szalę na Twoją niekorzyść. Jest kilka sposobów uporania się z tym pytaniem. Możesz wspomnieć wadę, która nie wpłynie na Twoje szanse, lub wspomnieć także jakąś zaletę, która zrekompensuje tę wadę. Możesz też wspomnieć jakąś „wadę” i obrócić ją na swoją korzyść.

Na przykład: „Zawsze bałem się mówić do ludzi w dużych grupach, ale niedawno zacząłem uczęszczać na kurs rozwijający moje umiejętności w tym zakresie. Już teraz czuję się z tym bardziej pewnie.”

Następny przykład: „Mam skłonność do zgadzania się na zbyt wiele rzeczy. Na przykład kiedy… (tu podaj odpowiedni przykład). To doświadczenie nauczyło mnie ustalać priorytety i jak ważne jest taktowne odmawianie kiedy nie mam czasu na zbyt wiele zobowiązań.”

Kolejny przykład: „Dążę do uzyskania perfekcyjnych wyników moich działań. To często stresuje innych dlatego staram się o tym pamiętać w środowisku pracy i okazywać cierpliwość współpracownikom”.

I jeszcze jeden przykład: „Czasem zdarza mi się za dużo pracować co prowadzi do zbędnego stresu. Jestem tego świadomy i dlatego w staram się regularnie ćwiczyć, lub biegać dwa razy w tygodniu, aby się odprężyć”.

– Jakie są Twoje największe zalety?
Postaraj się mówić o tym w kontekście pracy, lub wiedzy, którą posiadasz, a która może się w pracy przydać. Jest to idealna okazja, żeby się sprzedać, ale uważaj żeby nie przesadzić. Zamiast mówić bez końca szybko wspomnij nie więcej niż pięć – sześć istotnych cech charakteru.

– Jak mógłbyś się opisać? Jak opisaliby Cię inni?
Wybierz najlepsze cechy i dokonania z wcześniejszej pracy. Nie bój się mówić tylko o rzeczach pozytywnych.

– Czy uważasz się za osobę odnoszącą sukcesy?
Powinieneś powiedzieć, że tak. Wybierz jakieś dokonania związane z pracą i mające związek z posadą, o którą się ubiegasz. Jeśli powiesz „nie” znacznie ograniczasz swoje szanse na tę posadę.

– Jaki był Twój największy sukces w pracy? Jak udało Ci się to osiągnąć?
Powinieneś wybrać sukcesy w jakiś sposób nawiązujący do potrzeb potencjalnego pracodawcy. Jak zawsze odpowiadaj zwięźle. Lepiej jest podać trzy krótkie przykłady niż dwa zbyt długie. Nie powinieneś też podawać zbyt wielu szczegółów swoich sukcesów.

– Jaka była Twoja największa zawodowa porażka?
Postaraj się wybrać coś z czego później wybrnąłeś, lub coś mało istotnego. Postaraj się także aby było to coś co później będziesz mógł obrócić na swoją korzyść.

– Jak mógłbyś zmienić się na lepsze?
Nie wspominaj niczego zbyt negatywnego. Jeśli powiesz za dużo rekruter może wykorzystać to przeciwko Tobie w późniejszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

– Czy uważasz, że udało Ci się rozwinąć w poprzedniej pracy?
Jeśli zdobyłeś wiele nowych umiejętności powinieneś o tym wspomnieć. Jeśli jednak uważasz, że w poprzedniej pracy cofnąłeś się zamiast się rozwijać uważaj jak to sformułujesz. Najlepiej powiedz coś w stylu „firma była zbyt mała aby zapewnić mi dogodną możliwość rozwoju”.

– Jak sobie radzisz z krytyką?
Twoja odpowiedź na to pytanie może wyglądać tak: „zawsze uważałem, że ważne jest aby dostać ocenę swoich działań. W ten sposób mogę popracować nad obszarami wskazanymi przez managera czy pracodawcę. Nikt z nas nie jest doskonały, ale to tym większy powód aby starać się poprawić”.

– Czy umiesz działać z własnej inicjatywy?
Powinieneś powiedzieć powiedzieć, że tak jeśli wymaga tego sytuacja. To też odpowiedni moment, żeby spytać o zakres obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz.

– Czego nie lubisz robić?
Okaż dojrzałość i powiedz, że wiesz, że każda praca ma dobre i złe strony. Powiedz, że jesteś gotowy zrobić to co trzeba aby wykonać powierzone Ci zadanie, a jeśli czegoś nie lubisz robić od tego waśnie zaczniesz, żeby móc o nich zapomnieć i zająć się tymi bardziej przyjemnymi rzeczami.

– Jakie miałeś problemy w poprzedniej pracy? Co nie podobało Ci się w poprzedniej pracy?

Wspomnij tylko o problemach, z którymi udało Ci się uporać, na przykład „miałem problem z X ale udało mi się go rozwiązać robiąc Y”. Pokaż, że umiesz sobie radzić ze swoimi problemami.

– Czy jesteś przywódcą?
Powinieneś powiedzieć coś pozytywnego. Jeśli to możliwe wskaż przykłady z wcześniejszej pracy.

– Co Cię motywuje?
Powiedz np „rozwój zawodowy, możliwość nauczenia się nowych rzeczy, dobra współpraca z kolegami” itd.

– Jak długo szukałeś nowej pracy?
Jeśli długo szukałeś pracy może się okazać, że to trudne pytanie. Ale bądź szczery bo to lepsze niż kłamstwo (które może być widoczne w Twoim CV). Osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne są najczęściej zorientowane w sytuacji rynkowej. Jeśli byłeś na wakacjach, lub pracowałeś w wolontariacie możesz o tym wspomnieć.

– Wolisz pracować w małej, średniej, czy dużej firmie?
Pamiętaj gdzie jesteś. Jeśli starasz się o pracę w małej, lub średniej firmie powiedz, że lubisz przyjazną, rodzinną atmosferę i pracę w małych grupkach. W dużej firmie powiedz, że lubisz stabilizację i pewność pracy dla dużej firmy.

– Czego szukasz w nowej pracy?
Odpowiedz tak, aby było to zgodne z branżą i charakterem firmy. Możesz też dodać, że szukasz pracy, w której będziesz mógł wykorzystać swoje umiejętności i nauczyć się czegoś nowego.

Podobne pytania, które mogą paść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej:

  • Jak mógłbyś się opisać?
  • Jakie są największe wyzwania, którym musiałeś stawić czoło?
  • Jakie są twoje cele w życiu osobistym i czy udało Ci się któreś z nich osiągnąć?
  • Kto miał największy wpływ na Twój rozwój?
  • Jak sobie radzisz z odmową?

 

[kkstarratings]