Jeśli źle poprowadzisz tę część rozmowy kwalifikacyjnej możesz zaprzepaścić swoją szansę na posadę. Jeśli okaże się, że Twoje oczekiwania znacznie odbiegają od tego co jest możliwe rekeruter może dojść do wniosku, że wszyscy tracicie czas. Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną powinieneś orientować się mniej więcej o jakiej kwocie może być mowa. Jest to kolejny dowód na to, że musisz się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.

Na szczęście jeśli pytanie o zarobki padnie pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej możesz to odebrać jako dobry znak. Oznacza to, że możesz być faworytem osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Bo gdyby rekruter nie chciał Cię zatrudnić chyba nie pytałby ile chcesz zarabiać, prawda? Pod żadnym pozorem nie możesz się wdawać w negocjacje płacowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Potraktuj to tylko jak wymianę informacji. Szczegółowe omawiane polityki płacowej na rozmowie kwalifikacyjnej rzadko przynosi pozytywny skutek. Możesz sobie pozwolić na szczegółowe omawianie takich rzeczy dopiero kiedy dowiesz się, że dostałeś pracę.

– Jakiej pensji oczekujesz?
Nigdy nie podawaj konkretnej kwoty chyba, że wiesz ile konkretnie możesz dostać. Możesz odpowiedzieć neutralnie „oczekuję, że zarobie tyle ile zarabiają inne osoby z podobnymi umiejętnościami i doświadczeniem na takim stanowisku”.

– Ile chciałbyś zarabiać?
Możesz odpowiedzieć pytaniem „jaki jest przedział płac na tym stanowisku w tej firmie?” Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie odpowie w ciągu kilku sekund podaj podaj kwotę jaką uważasz za stosowną biorąc pod uwagę swoje doświadczenie i kwalifikacje.

– Ile zarabiałeś w poprzedniej pracy?
Musisz uważać odpowiadając na to pytanie ponieważ pracodawca będzie brał pod uwagę Twoją ostatnią pensję przy określaniu Twojego wynagrodzenia jeśli zdecyduje się Ciebie zatrudnić. Może to nie być problemem jeśli oczekiwałeś tylko nieznacznej poprawy płacy a zarobki tej firmie są na mniej więcej tym samym poziomie co w Twojej ostatniej firmie.

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest unikanie odpowiedzi. Możesz to zrobić mówiąc coś takiego jak „Szczerze mówiąc nie sądzę aby moje wcześniejsze zarobki miały przełożenie na to ile warta jest taka praca”. Potem już nic nie mów – może udało Ci się zakończyć ten temat.

– Czy obecnie rozważasz zatrudnienie w innej firmie?
Jeśli szukasz pracy także gdzie indziej nie bój się tak powiedzieć, ale nie podawaj zbyt wielu szczegółów.

Dodatkowe pytania nawiązujące do zarobków:
– Jakich dodatkowe korzyści są dla Ciebie ważne?
– Jakie masz zdanie na temat pensji opartej na prowizji?
– Porównując oferty pracy kilku firm jakie czynniki poza pensją będziesz brał pod uwagę?
– Jak duży wpływ na wybór pracy ma pensja początkowa?

[kkstarratings]