Kategoria: Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna - Porady, wskazówki, pytania i odpowiedzi

Niestety, większość osób przeprowadzających rozmowy kwalifikacyjne nie była nigdy szkolona w zakresie przeprowadzania takich rozmów, oraz poprawnego przebiegu procesu rekrutacji pracowników. Umiejętność przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej jest nabywana z czasem, i jak wszystko inne często oznacza popełnianie błędów. Jak mówi stare powiedzenie „umiejętność oceny sytuacji zdobywamy z doświadczeniem; doświadczenie zdobywamy z braku umiejętności oceny sytuacji”.

Kandydaci do pracy oczekują, że osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną będą dobrze zorganizowane, bardziej doświadczone, oraz, że będą zadawać podchwytliwe pytania. Najczęściej jest to założenie zupełnie nie odzwierciedlające rzeczywistości. Bardzo często zdarza się, że osoby podejmujące istotne decyzje związane z zatrudnieniem są niezdecydowane. Dla wielu osób przeprowadzających rozmowę kwalifikacyjną jest to po prostu strata czasu. Ponadto osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną są często bardziej zdenerwowane, niż kandydaci do pracy. 

W większych firmach zdarza się, że cały sztab ludzi jest zaangażowany w proces rekrutacji i dlatego rozmowa kwalifikacyjna przygotowana jest bardziej profesjonalnie. W mniejszych firmach zaangażowanych jest mniej ludzi, jednak nie oznacza to, że rozmowa kwalifikacyjna będzie łatwiejsza. Pięć niedoświadczonych osób nie przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjnej tak dobrze jak jedna doświadczona osoba. Jednak niezależnie od doświadczenia osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną osoba ta będzie musiała wydać o Tobie opinię. Oczywiście musisz się przygotować tak, aby ukazać się w jak najlepszym świetle każdej osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, niezależnie od tego, czy Twój rozmówca jest doświadczony, czy nie.

Dlatego oddajemy do Waszej dyspozycji nasz poradnik. Teraz możesz zdobyć wszystkie niezbędne informacje, porady i wskazówki przez Internet - nie musisz kupować książek czy przechodzić specjalnego szkolenia aby wiedzieć jak się przygotować i zdobyć wymarzoną pracę.

Powodzenia!

Ładuję
Ładuję

Reklama: