Przypomnij sobie jakąś swoją kiepską pracę. Jakie pytania zadałbyś przed jej przyjęciem? Zadawanie pytań w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to Twoja ostatnia szansa na uniknięcie zatrudnienia w firmie, w której tylko byś się męczył.

Ponadto zadając inteligentne pytania zrobisz bardzo pozytywne wrażenie, jest ku temu bardzo subtelny, ale efektywny powód. Świadomie ktoś kto dobrze odpowiada na pytania może zaimponować pytającemu. Podświadomie, jeszcze bardziej zaimponować osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną może Twoje inteligentne pytanie. Jedno Twoje dobre pytanie może być warte więcej niż trzy odpowiedzi na pytanie rekrutera. 

Następnym razem kiedy będziesz oglądał jakiś film z akcją w sali sądowej zwróć uwagę na prawnika zadającego pytania. Widz prawie zawsze wie do czego taki prawnik dąży. Jednak na rozmowie kwalifikacyjnej Twoje pytania mogą nie być takie oczywiste. Dzięki temu podświadomie możesz wywrzeć bardzo pozytywne wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. 

Jeśli zadasz dociekliwe i skłaniające do myślenia pytania od razu zyskasz w oczach rekrutera. Nawet jeśli do tej pory wypadłeś średnio, dzięki odpowiednim pytaniom lepiej zapadniesz w pamięci osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną.

Kiedy pytać

Większość osób prowadzących rozmowę kwalifikacyjną spyta Cię pod koniec rozmowy czy masz jakieś pytania. Przeważnie pytają o to z grzeczności i tak naprawdę nie oczekują , że możesz wykazać się czymś co mogłoby zmienić ich zdanie o Tobie. 

Do tej pory możesz już mieć jakieś przeczucie jak Ci mniej więcej poszło. Jeśli uważasz, że nie spisałeś się najlepiej pytania, które zadasz mogą zupełnie zmienić sytuację. Jeśli uważasz, że rozmowa kwalifikacyjna poszła Ci dobrze i masz tę pracę w kieszeni uważaj żeby nie zadać zbyt wielu pytań i nie zepsuć dobrego wrażenia.

Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie spyta czy masz jakieś pytania nie czuj się urażony. Rekruter mógł o tym po prostu zapomnieć, lub może jest niedoświadczony. Spytaj grzecznie czy możesz wypytać o kilka interesujących Cię rzeczy. Tylko upewnij się, że spytasz o to kiedy już osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zada wszystkie swoje pytania. Jeśli rekruter poda jakąś wymówkę dlaczego nie ma czasu na wysłuchanie Twoich pytań na pewno nie jest to dobry znak. W takiej sytuacji najprawdopodobniej zapadła już decyzja o tym czy dostaniesz pracę. Może to być pozytywna dla Ciebie decyzja, ale to raczej mało prawdopodobne. Niestety na tym etapie rozmowy kwalifikacyjnej niewiele już możesz zrobić aby zmienić zdanie rekrutera. Zakończ grzecznie rozmowę i miej nadzieję, że jednak coś z tego będzie. 

O co pytać

Przygotuj się do zadawania przemyślanych pytań o organizację firmy i warunki pracy. Pamiętaj, że zadanie odpowiednich pytań będzie świadczyło o tym, że poważnie myślisz o posadzie. Jednocześnie dzięki umiejętnemu sformułowaniu pytań możesz pokazać, że dużo wiesz o posadzie, firmie i całej branży. 

Musisz zadać pytania w taki sposób abyś był w stanie ocenić czy kultura firmy i dana posada są dla Ciebie odpowiednie. Jednak musisz dobrze dobrać pytania zależnie od tego z kim masz do czynienia i od wcześniejszego przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

Przykładowe pytania do osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną:

  • Jak mógłbyś opisać kulturę pracy w firmie?
  • Jaki rodzaj pracowników wyróżnia się w firmie?
  • Jaka jest według Ciebie najważniejsza umiejętność w tej pracy?
  • Jak opisałbyś idealnego kandydata an to stanowisko?
  • Jak myślisz jak ta branża zmieni się w ciągu pięciu lat?
  • Co wyróżnia tę firmę spośród innych podobnych działających w tej branży?
  • Jakie jest największe wyzwanie dla tej firmy?
  • Jak wygląda typowy dzień pracy w firmie?
  • Jaka jest najprzyjemniejsza część pracy? Jaka jest najtrudniejsza część?

Pytania do pracodawcy
Oceń pismo