Przybycie na rozmowę

Zanim zjawisz się we właściwym miejscu sprawdź swój ubiór i wygląd. Zrób to zgodnie z systemem od góry do dołu, lub od dołu do góry, tak aby nic nie pominąć. Wyłącz, lub wycisz telefon i zdejmij zbędną biżuterię. 

Jeśli to możliwe zajrzyj też do toalety już w miejscu docelowym. Nie chciałbyś pewnie przesiedzieć całej rozmowy kwalifikacyjnej myśląc jedynie o tym, że masz pełny pęcherz. Jeśli jednak wolałbyś tego uniknąć poszukaj w pobliży jakiejś restauracji, czy stacji benzynowej i załatw tam swoje sprawy. Może okazać się to niezwykle ważne jeśli rozmowa kwalifikacyjna będzie wyjątkowo stresująca, a twój organizm reaguje na stres przyśpieszonym metabolizmem. 

Czekając na rozmowę kwalifikacyjną

Najprawdopodobniej będziesz musiał porozmawiać z kimś przez rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej. Może to być ochroniarz, albo sekretarka, ale nie zapomnij, że wszystkich trzeba traktować z należytym szacunkiem. Nigdy nie wiadomo jakie są stosunki między tymi osobami a pracodawcą. Jeśli starasz się o pracę w dużej (międzynarodowej) firmie i masz rozmawiać z obcokrajowcem upewnij się jak się wymawia jego nazwisko. 

Jeśli ktoś zaproponuje abyś usiadł i poczekał na osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną usiądź i wykorzystaj ten czas na obserwacje. Na pewno będą się tam kręcić inni pracownicy firmy. Zwróć uwagę jakim tempem chodzą, w co są ubrani, co noszą i o czym rozmawiają. Spróbuj wywnioskować dokąd idą i czym się w firmie zajmują.

Dzięki tym informacjom będziesz miał jakieś wyobrażenie o tym jak się pracuje w tej firmie.   Jeśli ludzie przechodzą obok Ciebie spokojnie może to znaczyć, że atmosfera w pracy jest na luzie, jeśli przechadzają się szybko może to świadczyć o nerwowej atmosferze. Jeśli nerwowo mówią o jakiejś sytuacji w firmie może to być dla Ciebie znak ostrzegawczy. Szukaj takich wskazówek zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak i po niej. 

Pierwsze wrażenie

Kiedy spotkasz osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną, która zadecyduje o Twoim przyszłym zatrudnieniu, musisz wywrze pozytywne pierwsze wrażenie. Wrażenie jakie będzie miała o Tobie osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną będzie miała podświadomy wpływ na cały przebieg tej rozmowy i ostatecznie także na decyzję o zatrudnieniu. W trakcie całej rozmowy kwalifikacyjnej osoba prowadząca tę rozmowę najprawdopodobniej będzie usiłowała podświadomie utwierdzić się w przekonaniu, że jesteś dokładnie taki jakie wywarłeś pierwsze wrażenie. 

Osoba, która zaprowadzi Cię na rozmowę kwalifikacyjną (sekretarka?) także nieświadomie (lub świadomie) wpłynie na jej przebieg. Osoba ta prawdopodobnie znała osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną więc będzie też miała jakiś wpływ na podejmowane decyzje. Headhunter nieświadomie odczyta język ciała sekretarki, ton głosu i zachowanie, które to będą miały wpływ na tok postępowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby pozytywnie wpłynąć na sekretarkę (czy inną osobę, która przedstawi Cię headhunterowi):

1) Kiedy podejdzie do Ciebie sekretarka aby zabrać Cię na rozmowę kwalifikacyjną wyprostuj się, nawiąż kontakt wzrokowy i uśmiechnij się. Kiedy się uśmiechniesz od razu zbierasz plusy ponieważ pokazuje to, że jesteś przyjacielski i wprawia w dobry nastrój.

2) Przywitaj się uściskiem dłoni i utrzymuj kontakt wzrokowy. Zwróć uwagę na to, żeby uścisk dłoni był silny, ale równocześnie aby nie miażdżył kości. Zwróć uwagę na to jak wymawiane jest Twoje nazwisko i jak nazywa się witająca Cię osoba. 

Jeśli osoba ta źle wymówi Twoje nazwisko (lub po prostu trudno jest je wymówić) powoli podaj poprawną wymowę. Nikt nie powinien pomyśleć, że to nie na miejscu, ale mogą docenić perfekcyjność. 

Pamiętaj o zwracaniu się do tej osoby z należytym szacunkiem.

3) Jeśli ktoś z grzeczności zaproponuje Ci coś do picia nie odmawiaj. Odmowa brzmi bardzo negatywnie, a poza tym ktoś może to odebrać jako obrazę. Zawsze powiedz, że chętnie się napijesz i poproś o szklankę wody. Woda nie powinna być tak uciążliwa dla pęcherza jak herbata, kawa, czy napoje gazowane. Nie wypijaj wszystkiego do dna, ale weź tylko kilka małych łyczków. 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najprawdopodobniej będziesz się denerwował. Naturalnym skutkiem ubocznym nerwowych sytuacji jest suchość w ustach. Przy nadmiernym pragnieniu język może troszkę spuchnąć. Jeśli będziesz miał wodę nie tylko zwilżysz usta, ale i nie będziesz się koncentrował na pragnieniu. 

Ponadto, jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zada Ci jakieś wyjątkowo trudne pytanie, na które nie byłeś przygotowany możesz wziąć łyczek wody i w ten sposób zapewnić sobie chwilę na zastanowienie. Pamiętaj jednak, aby nie robić tak zbyt często. Dopij wodę pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej i zwróć szklankę osobie, od której ją dostałeś.

4) Jeśli ktoś (sekretarka, ktoś przy automacie do kawy, headhunter) spyta czy bez trudu odnalazłeś siedzibę firmy bez wahania i nawet jeśli ledwo co zdążyłeś na czas odpowiedz, że bez najmniejszych problemów dotarłeś przed czasem. 

W ten sposób będziesz sprawiał wrażenie dobrze zorganizowanej i punktualnej osoby. Jeśli powiesz coś innego możesz zrobić gorsze wrażenie a nie możesz sobie na to pozwolić.

Oceń otoczenie

Jeśli nikt z otoczenia nie rozpocznie towarzyskiej rozmowy Ty także jej nie zaczynaj. Możesz poświęcić kilka chwil na obserwację tego co dzieje się w Twoim otoczeniu: jakie są warunki pracy, jaka atmosfera panuje w firmie, o czym rozmawiają współpracownicy. Porównaj to co dzieje się w danej firmie ze swoimi oczekiwaniami i wcześniejszymi doświadczeniami. 

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w odległym, odosobnionym pomieszczeniu można np wnioskować, że jest to sala konferencyjna, lub biuro szefa. Tego typu pomieszczenia są przeważnie lepiej utrzymane i o wyższym standardzie niż te w jakim przyjdzie Ci pracować jeśli zostaniesz zatrudniony. 

Często na podstawie wystroju można ocenić charakter, lub upodobania szefa. Może to pomóc w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kiedy padnie pytanie o Twoje hobby, czy zainteresowania nie związane z pracą. Jeśli szybko zorientujesz się w sytuacji możesz czerpać z tego dodatkowe korzyści. 

Pamiętaj jednak, że oceniasz także, czy naprawdę chcesz pracować dla tej firmy – w końcu jeśli dostaniesz tę pracę będziesz w niej spędzał znaczną część swego życia.

Rozpoczęcie rozmowy

Rozmowa kwalifikacyjna może odbywać się w oddzielnym pomieszczeniu, lub w cichszej części biur. Mogą znajdować się tam również inne osoby jednak skoncentruj się i nie pozwól aby odgłosy pracy, lub zachowanie innych Cię zdekoncentrowało.

Jeśli więcej niż jedna osoba przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną postaraj się zapamiętać imię, nazwisko i stanowisko każdej z tych osób. Pozwoli Ci to przewidzieć jakie mniej więcej pytania mogą zadawać te osoby. Ponadto możliwe, że wywnioskujesz ile do powiedzenia w kwestii zatrudnienia mają dane osoby. 

Najważniejsza osoba powinna zacząć rozmowę kwalifikacyjną często poruszając jakiś mało istotny temat, tak aby rozluźnić atmosferę. Po minucie, czy dwóch powinna rozpocząć się właściwa rozmowa kwalifikacyjna. 

Ponieważ to właśnie w tych pierwszych minutach zrobisz pierwsze (i najważniejsze) wrażenie nie daj się zwieść pozornie niewinnym pytaniom i luźnej atmosferze. Powinieneś dołożyć wszelkich starań aby możliwie jak najlepiej odpowiedzieć na wszystkie pytania. Pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego i sam czasem o coś spytaj. Aby pokazać, że jesteś pewny siebie uśmiechnij się szczerze od czasu do czasu. 

Przybycie na rozmowę kwalifikacyjną
Oceń pismo