Jest kilka rzeczy, o które nigdy nie należy pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Nigdy nie pytaj o pensję, urlop, dodatki, po prostu nic związanego z uposażeniem. Jeśli o to spytasz sprawisz wrażenie osoby bardziej zainteresowanej wynagrodzeniem niż pracą a to przekreśli Twoje szanse na tę posadę.

Inne pytania, które mogą Cię pogrążyć:
• Czym zajmuje się ta firma? – to pytanie wyraźnie pokazuje, że jesteś nie na miejscu.
• Jeśli przyjmę tę pracę kiedy będzie mi przysługiwał urlop?
• Jeśli dostanę tę pracę czy będę miał pływ na godziny pracy?
• Dostałem pracę? – to sprawi wrażenie, że jesteś desperatem.

Nie pytaj o nic co mogłoby świadczyć, że uważasz, że praca jest już Twoja. Sprawi to negatywne wrażenie, a poza tym możesz być w błędzie.

Na co trzeba uważać

Nie zadawaj zbyt wielu pytań, bo to może wydawać się nieuprzejme i czasochłonne dla osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Nie chcesz też sprawiać wrażenia jakbyś przesłuchiwał osobę prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną. 

Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną wydawała się mało Tobą zainteresowana może to oznaczać, że przed Tobą był lepszy kandydat na to stanowisko. Jedyne co możesz zrobić w takiej sytuacji to zadać odpowiednie pytania dające do zrozumienia, że dużo wiesz o firmie i jesteś gotów dużo dla niej zrobić. Jeśli uda Ci się zadać takie pytania możliwe, że osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną również zacznie więcej pytać, a to dobry znak.

Nie powinieneś jednak zadawać więcej niż kilka pytań. W ten sposób nie będziesz zabierał zbyt dużo czasu rekruterowi a powinno to wystarczyć, żeby zrobić dobre wrażenie. Powinieneś też pamiętać, że jeśli zadasz zbyt mało pytań możesz sprawiać wrażenie osoby mało zainteresowanej. Powinieneś zadać od trzech do sześciu pytań aby sprostać tym kryteriom. 

Ponieważ rozmowa kwalifikacyjna to przeważnie bardzo stresująca sytuacja powinieneś przygotować kilka pytań dzień wcześniej aby nie okazało się, że w stresie nie wiesz o co spytać. Kiedy zadasz swoje pytania uważnie obserwuj język ciała osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Odpowiedzi tej osoby prawdopodobnie będą brzmiały pozytywnie, ale nagłe zmiany w języku ciała mogą Ci dać do myślenia. 

Jeśli zadasz pytanie, które sprawi, że odpowiedź osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną brzmi dobrze, ale język ciała jest negatywny oznacza to, że trafiłeś na problematyczną tematykę. Dlatego nie powinieneś zadawać o to dodatkowych pytań aby nie robić zbyt negatywnego wrażenia. Zapamiętaj tę tematykę i zadaj inne pytanie.

O co NIE pytać pracodawcę
Oceń pismo