Doświadczony pracodawca będzie chciał sprawdzić co Cię motywuje do pracy w danej firmie. Proces rekrutacji może być drogi i wymaga wiele czasu a jeśli Twoje motywacje i cele są zbyt duże dla tej firmy najprawdopodobniej nie będziesz chciał w niej długo pracować. A pracodawca może nie chcieć przechodzić przez proces rekrutacji w poszukiwaniu zastępstwa za Ciebie niedługo po tym jak podjąłeś pracę.

– Jakie są Twoje cele zawodowe?
Wymień cele zbieżne z celami firmy, dla której chcesz pracować.

– Jakie masz plany na przyszłość?
Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną chce wiedzieć czy jesteś ambitny i czy wyznaczasz sobie jakieś cele. Być może chce też wiedzieć czego oczekujesz od firmy. Przeważnie osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie oczekuje konkretnego wypunktowanie planów na przyszłość. Raczej chce sprawdzić czy wiesz dokąd możesz zajść z tą firmą. Na przykład: „Wiem, że w tej firmie można awansować ze sprzedawcy na stanowisko managera zespołu sprzedawców. Chciałbym w przyszłości być odpowiedzialny za szkolenie i nadzorowanie sprzedawców. Moje późniejsze cele będą dla mnie jaśniejsze w miarę zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności”. Nie opowiadaj zbyt długo o swoich planach na przyszłość aby przypadkiem nie powiedzieć za dużo. Opowiadaj tylko o tych planach, które są związane z omawianą posadą.

– Gdzie widzisz się za pięć lat?
Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną chce wiedzieć czy Twoje długoterminowe plany są zgodne z planami firmy. Jeśli planujesz przeprowadzkę do innego miasta, wychowanie dzieci, czy studia pracodawca będzie chciał o tym wiedzieć. Jeśli chcesz wspinać się po drabinie sukcesu czy dana firma może Ci to zapewnić? Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną chce wiedzieć czy będziesz w pracy szczęśliwy, czy będziesz tam tak długo aż pojawi się lepsza okazja. Większość pracodawców w odpowiedzi na to pytanie chce usłyszeć coś związanego z branżą.

– Dlaczego chcesz dostać tę pracę?
Zastanów się zanim odpowiesz na to pytanie. Podkreśl pozytywne aspekty racy, które najbardziej Cię interesują. Nie wspominaj o negatywnych aspektach obecnej czy ostatniej pracy.

– Gdybyś mógł rozpocząć swoją karierę jeszcze raz co zrobiłbyś inaczej?
„Nic, mogę stwierdzić, że miałem na tyle szczęścia, że nie chciałbym zmieniać swojej przeszłości.”

– Jak zdefiniowałbyś sedno sukcesu? Zgodnie ze swoją definicją sukcesu, czy do tej pory odnosiłeś sukcesy?
Zastanów się dobrze nad odpowiedzią i odpowiedz wspominając o swoich sukcesach z poprzedniej pracy.

– Jaka byłaby dla ciebie idealna praca?
Pamiętaj gdzie jesteś. Opisz idealną pracę dla siebie w kryteriach w jakich posada, o którą się ubiegasz została opisana w ogłoszeniu. Możesz dodać, że idealna praca musi być ekscytująca i wymagające, z dobrymi i zgranymi współpracownikami, dobrą atmosferą, okazją do nauki nowych rzeczy i późniejszego ich zastosowania.

Dodatkowe pytania o Twoje cele zawodowe:
• Jakie masz długoterminowe cele? W jaki sposób chcesz je osiągnąć?
• Jakie masz cele i aspiracje na najbliższe 3 lata, 5 lat i 10 lat?
• Dlaczego uważasz, że nadajesz się do tej pracy?
• Dlaczego interesujesz się tą branżą/profesją?
• W jakim środowisku chciałbyś pracować?
• Wolisz zmierzać się z problemami teoretycznymi czy praktycznymi?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: cele zawodowe
Oceń pismo