Kiedy usiądziesz przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej chcesz, żeby było Ci jak najwygodniej. Oczywiście chcesz też wyglądać profesjonalnie i jak osoba entuzjastycznie nastawiona. Niezależnie od wygód powinieneś siedzieć prosto i przodem do osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Nie opieraj się niedbale i nie garb się.

Aby nie rozpraszać osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną złóż ręce i połóż je na kolanach, lub na stole. W ten sposób unikniesz zbędnych gestów, które mogłyby rozproszyć rozmówcę i mieć negatywny wpływ na Twój profesjonalny wizerunek. Jeśli jesteś przyzwyczajony do gestykulowania postaraj się aby Twoje gesty były jak najmniejsze. Jeśli koniecznie musisz coś robić z dłońmi możesz skorzystać z pióra, które z sobą wziąłeś, jednak pamiętaj aby nim nie stukać ponieważ może to być irytujące dla osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. 

Jest jeszcze kilka rzeczy, których powinieneś unikać np: rzucie gumy, bawienie się kciukami, mruczenie, gwizdanie, rozciąganie się, gapienie się na innych, posługiwanie się slangiem, ruszanie nie swoich rzeczy z biurek. Nie siedź ze skrzyżowanymi rękoma – to pozycja defensywna i na pewno zrobi negatywne wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną.

Kiedy padnie trudne pytanie nie spoglądaj w dół, czy na sufit, lub ściany w poszukiwaniu odpowiedzi. Tam ich na pewno nie znajdziesz, a takie zachowanie jest dziecinne. Postaraj się utrzymać kontakt wzrokowy i uśmiechaj się (jednak bez przesady). Jeśli Twoje odpowiedzi będą zadowalające osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną na pewno także odpowie uśmiechem. Jeśli jednak osoba prowadzące rozmowę kwalifikacyjną się nie uśmiechnie powinno być to dla ciebie znakiem, że musisz się bardziej postarać i lepiej zaprezentować.

Wszyscy wiemy, że obraz może przekazać więcej niż tysiąc słów – jest to tym bardziej prawdziwe w sytuacji takiej jak rozmowa kwalifikacyjna. Twój wyraz twarzy powinien być zgrany z tym co mówisz, a zarazem powinien ukazywać szczerość przy odpowiadaniu na pytania. Wyraz twarzy może zupełnie odwrócić uwagę od tego co mówisz dlatego postaraj się nie robić grymasów i nie mieć rozlatanych oczu. Możesz sobie szczególnie pomóc jeśli po udzieleniu odpowiedzi na pytanie delikatnie i szczerze się uśmiechniesz.

 

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej
Oceń pismo