Poniżej zostały wyszczególnione najbardziej powszechne rodzaje rozmów kwalifikacyjnych. Oczywiście rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej jaką możesz przejść zależy od tego o jaką pracę się ubiegasz, ale i od indywidualnych upodobań headhuntera. Możesz mieć jakieś wyobrażenie o tym jakiego przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej się spodziewać zależnie od posady o jaką się ubiegasz, ale najprawdopodobniej nie znasz osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, dlatego najlepiej jest przygotować się na różne rodzaje takiej rozmowy.

Rozmowa kwalifikacyjna jeden-na-jeden

Najczęściej z takiej formy rozmowy kwalifikacyjnej korzystają małe firmy. Jedna osoba, która ma podjąć decyzje o zatrudnieniu, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowy kwalifikacyjne tego typu mogą być mniej formalne, jednak zależy to od stylu pracodawcy. Pracodawca będzie miał przygotowany zestaw pytań, które będzie zadawał każdemu kandydatowi. W rozmowie kwalifikacyjnej tego typu niezmiernie ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Decyzja o zatrudnieniu (lub niezatrudnieniu) często zapada jeszcze w trakcie rozmowy, a najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję jest osobowość kandydata (a nie jak mogło by się wydawać kwalifikacje, czy doświadczenie).

 Improwizowana rozmowa kwalifikacyjna

Tego rodzaju rozmowa kwalifikacyjna najczęściej ma miejsce przez przypadek. Pracodawca, u którego niedawno zwolniło się miejsce pracy, przypadkiem wpada na kogoś, kogo chciałby zatrudnić. Korzystając z okazji zaczyna omawiać różne kwestie i poglądy rozmówcy. W takim wypadku rozmowa kwalifikacyjna przypomina zwykłą rozmowę znajomych, czy przyjaciół. Jednak rzadko kiedy taka wymiana informacji kończy się propozycją pracy. Częściej rozmowa taka skutkuje zaproszeniem na bardziej formalną – dodatkową rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego nie zaszkodzi być zawsze przygotowanym na tego typu rozmowę.

Dodatkowa (druga) rozmowa kwalifikacyjna

Potencjalni pracodawcy zapraszają czasem kandydatów, których zatrudnienie poważnie rozważają na drugą – dodatkową rozmowę kwalifikacyjną. Szczególnie w dużych firmach, po wstępnej selekcji bardziej doświadczeni headhunterzy przeprowadzają taką rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci mogą się spodziewać bardziej szczegółowych pytań, często nawiązujących do kwestii poruszonych podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Twój rozmówca będzie wymagał podczas tej rozmowy dogłębnego przygotowania do rozmowy, oraz, że nie zaskoczy Cię żadne pytanie. Dlatego po przeprowadzeniu każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy poddać ją analizie i wyciągać wnioski na przyszłość.

Najbardziej powszechna rozmowa kwalifikacyjna

Właściwie najczęściej przeprowadzana rozmowa kwalifikacyjna to połączenie wszystkich wyżej wspomnianych rodzajów rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to spowodowane tym, że większość osób przeprowadzających rozmowę kwalifikacyjną nie była nigdy szkolona w prowadzeniu takich rozmów. Dlatego często rozmowa taka często odzwierciedla osobiste doświadczenia pracodawcy jako kandydata do pracy, lub jego wyobrażenie o tym jak taka rozmowa powinna wyglądać.

Bardzo często może być widoczny brak planu rozmowy kwalifikacyjnej. Często też pracodawcy zadają pytania, które kiedyś im zadano kiedy jeszcze byli na Twoim miejscu. To oczywiście nie znaczy, że taka rozmowa kwalifikacyjna nie ma sensu i jest stratą czasu. Taka wymiana informacji może być korzystna dla obu stron. Po takiej rozmowie będziecie wiedzieli więcej o sobie nawzajem a po zapoznaniu się z informacjami na tej stronie internetowej na pewno dobrze się zaprezentujesz.

Rodzaje rozmowy kwalifikacyjnej
Oceń pismo