Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną powinieneś zastanowić się nad odpowiedzią na poniższe pytania. Twoje odpowiedzi powinny zależeć od pracy i firmy, w której ubiegasz się o pracę więc powinieneś poćwiczyć odpowiedzi przed każdą rozmową kwalifikacyjną.

Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie chciała wiedzieć nie tylko jakie posiadasz zdolności i umiejętności, ale będzie także chciała potwierdzić, że to co mówisz jest prawdą. Pytania, które padną będą miały na celu wybadania jakie posiadasz umiejętności i w jakim stopniu rozwinięte. Jest wskazane abyś swoje odpowiedzi poparł jakimiś przykładami z poprzedniej pracy. Pamiętaj, że w tej części rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca chce się dowiedzieć w jakim zakresie może na Tobie polegać. Jeśli okaże się, że nie masz umiejętności niezbędnej do wykonywania danej pracy musisz przekonać pracodawcę, że szybko i z chęcią się uczysz. Nawet jeśli wyda Ci się, że w tej części rozmowy kwalifikacyjnej nie pójdzie Ci najlepiej masz jeszcze dużo czasu żeby to nadrobić. Bardzo rzadko zdarza się kandydat idealny na daną posadę dlatego doświadczeni rekruterzy nie szukają idealnego kandydata a po prostu dobrego kandydata. Nawet jeśli nie masz jakiejś umiejętności niezbędnej do wykonywania danej pracy nie poddawaj się. Nie decyduj od razu, że nie nadajesz się na dane stanowisko – o tym zadecyduje pracodawca.

– Jakie były Twoje codzienne obowiązki?
Podkreśl pozytywne rzeczy i wymień kilka dokonań. Nawet jeśli była to tylko robota papierkowa możesz wykazać, że robiłeś to profesjonalnie i perfekcyjnie.

– Czy praca, o którą się ubiegasz jest podobna do Twojej poprzedniej pracy? Jakie są różnice?
Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną chce tym pytaniem sprawdzić czy pasujesz do posady, o którą się ubiegasz. Dlatego powinieneś podkreślić podobieństwa a nie różnice.

– Jak sądzisz jakie cechy charakteru powinien mieć kandydat na to stanowisko?
Ogłoszenie o pracy może Ci tu pomóc ale najczęściej osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne będą zadowolone jeśli kandydat na dane stanowisko ma zdolności przywódcze, jest komunikatywny, umie rozwiązywać problemy i myśleć analitycznie.

– Jak możesz się przyczynić do rozwoju firmy?
Tutaj możesz zabłysnąć. Opowiedz o swoich wcześniejszych dokonaniach, które mogą być istotne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy.

– Jak przez lata zmieniał się Twój sposób wykonywania pracy?
Wyjaśnij jak zwiększałeś swoja produktywność, wydajność i tym podobne.

– Jak radzisz sobie z konfliktami w pracy zespołowej?
Wyjaśnij, że wiesz, że komunikacja jest najważniejsza i najpierw próbowałbyś porozmawiać o sytuacji problemowej prywatnie. Potem próbowałbyś na forum zespołu dojść do wspólnego rozwiązania problemu.

– Możliwe, że masz zbyt wysokie kwalifikacje na to stanowisko.
Sile firmy potrzebują silnych ludzi. Dynamicznie rozwijająca się firma rzadko kiedy nie jest w stanie wykorzystać talentów pracowników. Podkreśl, że jesteś zainteresowany pracą na dłuższy okres czasu oraz że pracodawca szybko odczuje korzyści z zatrudniania tak wykwalifikowanego pracownika.

– Co sądzisz o poprzedniej firmie, w której pracowałeś?
Powinieneś podkreślać pozytywne aspekty poprzedniej pracy i podsumowując powiedzieć, że ogólnie była to dobra firma. Opowiedz o szkoleniach, które przeszedłeś i o zdobytym doświadczeniu.

– Wyjaśnij strukturę organizacyjną poprzedniej firmy i gdzie było Twoje miejsce.
To pytanie ma na celu sprawdzenie czy Twoja stara posada była podobna do tej, o którą się właśnie starasz. Jeśli stanowisko, o które się ubiegasz jest wyżej w hierarchii będziesz musiał wykazać, że jesteś gotowy sprostać nowym wymaganiom. Możesz też wykazać, że już w poprzedniej pracy miałeś wiele obowiązków, które powinny być wykonywane przez osobę o wyższym stanowisku.

– Nie wykonywałeś wcześniej takiej pracy. Jak myślisz jak dasz sobie radę?
Powiedz, że jesteś typem osoby, która chce osiągać sukces we wszystkim co robi, i że jesteś bardzo zdeterminowany.

– Czy umiesz pracować w sterujących sytuacjach?
Oczywiście musisz powiedzieć, że dobrze radzisz sobie ze stresem.

– Jak długo możesz pracować?
Powiedz, że pracujesz tyle ile trzeba aby wykonać powierzone Ci zadanie.

Inne pytania o Twoje umiejętności:
• Jakie było najtrudniejsze powierzone Ci zadanie?
• Opowiedz bardziej szczegółowo o jednym z doświadczeń opisanych w liście motywacyjnym.
• Opowiedz o swoich obowiązkach w poprzedniej pracy.
• Jak opisałbyś swoje największe zalety i wady w pracy?
• Opisz jakąś frustrującą sytuację ze szkoły, lub pracy i powiedz jak się z nią uporałeś.
• Jakie widzisz zalety i wady w pracy zespołowej?
• Opowiedz o swojej umiejętności komunikacji i zdolnościach interpersonalnych.
• Jak opisali by Cię Twoi przyjaciele?
• Jak inni opisali by Twoje słabe strony?
• Jak organizujesz swój czas?

 

 

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Twoje umiejętności
Oceń pismo