Jeśli bywałeś już na jakichś rozmowach kwalifikacyjnych miałeś szansę zauważyć, że pewne pytania padają niezależnie od tego o jaką pracę się ubiegasz. 

W tej części poradnika opisane zostały obszary zainteresowania osób przeprowadzających rozmowy kwalifikacyjne. W każdym takim obszarze omawiamy przykładowe pytania, oraz przykładowe odpowiedzi przy najbardziej istotnych, lub kłopotliwych pytaniach. Podajemy także mniej istotne przykładowe pytania aby mniej więcej wskazać o co pracodawcy mogą pytać.

Wszystkie pytania, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej (lub przynajmniej te, które przyszły nam do głowy) podzielone są na kategorię aby było wam łatwiej się z nimi zapoznać. Oczywiście poniższy spis pytań nie jest kompletny ponieważ każda osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zawsze może dodać coś od siebie.

Warto także po zapoznaniu się z naszymi przykładowymi pytaniami, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej podpytać znajomych o ewentualne pytania. Zdarzają się bowiem nawet tak nietypowe pytania jak „Do jakiego zwierzęcia mógłbyś się porównać”. Na takie nietypowe pytanie może być trudno znaleźć szybko dobrą odpowiedź, dlatego warto się wcześniej przygotować.

Pytania hipotetyczne

Czasem osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może zadać zaskakujące pytania, na które trudno będzie natychmiast odpowiedzieć. Rekruter może chcieć sprawdzić w ten sposób kilka rzeczy. Na przykład może chcieć sprawdzić czy rozumiesz pytanie i jeśli nie, czy odważysz się spytaj o przeformułowanie pytania. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może również sprawdzać jak się zachowujesz w stresującej sytuacji. Ponadto może to być sprawdzian Twojej umiejętności radzenia sobie z trudnościami. 

– Co byś zrobił gdybyś wygrał na loterii?

Uważaj na pytania o pieniądze, bo tak naprawdę chodzi o sprawdzenie jak ważna jest praca w Twoim życiu, a daje również jakieś pojęcie o tym jak ważne są dla Ciebie pieniądze. Możesz śmiało powiedzieć co zrobiłbyś z nagłym przypływem gotówki, ale powiedz też, że mimo wszystko chciałbyś mieć satysfakcjonującą pracę.

  • Czy jesteś kreatywny? Chciałbym napisać książkę pt „101 sposobów na użycie wykałaczki”. Możesz mi podać 5 sposobów na użycie wykałaczki?
  • Jak policzyłbyś wszystkie urzędy pocztowe w kraju?
  • Gdybyś mógł cofnąć się w czasie na 15 minut z kim chciałbyś porozmawiać?

Przeprowadzka i podróże

Najprawdopodobniej w większości rozmów kwalifikacyjnych nie panda pytania o przeprowadzkę i podróże. Takie pytania padają przeważnie jeśli podróże są nieodłączną częścią wykonywania danej pracy. Dlatego jeśli zupełnie nie oczekiwałeś takiego pytania i wydaje Ci się ono nie na miejscu może to oznaczać, że firma może mieć jakieś długoterminowe plany wymagające przeprowadzki osoby, która dostanie tę pracę. Jeśli będzie to dla Ciebie problemem nie zapomnij spytać o to w części rozmowy kwalifikacyjnej kiedy to Ty będziesz zadawał pytania.

– Czy byłbyś skłonny do przeprowadzki?

Jeśli tak, powiedz tak od razu. Jeśli nie chcesz się przeprowadzać a byłoby to wymagane nie musisz podejmować pracy. Jakkolwiek by nie było musisz brzmieć pozytywnie.

– Czy mógłbyś podróżować służbowo?

Jeśli tak, wiesz co powiedzieć. Musisz brzmieć pozytywnie, więc spytaj jak dużo podróży byłby by wymaganych i jeśli Ci to nie odpowiada dopiero po tym pytaniu odrzuć propozycję pracy.

Mocne i słabe strony

Jednym z dość standardowych pytań na prawie każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie o Twoje mocne i słabe strony. Warto się dobrze przygotować do sensownej odpowiedzi na takie pytanie ponieważ na pewno nie warto go zbyć pół-zdaniem. Należy przedstawić się jako samoświadomą osobę zdającą sobie sprawę ze swoich zalet i wad. Oczywiście nie ma co skupiać się na samych wadach – można wspomnieć jedną czy dwie wady dość mało istotne z punktu widzenia życia firmy. Na przykład jeśli szukasz pracy jako mechanik samochodowy możesz wspomnieć, że lubisz siedzieć przed komputerem i spędzasz tak niemal cały wolny czas. Nie powinno mieć to negatywnego wpływu na proces rekrutacji, bo przecież w warsztacie nie ma możliwości korzystania z komputera.

Możesz spróbować obrócić wadę w zaletę na przykład mówiąc (w nawiązaniu do wcześniejszego przykładu), że dużo czytasz w internecie o naprawie samochodu. Oczywiście możesz mówić swoich o dowolnych mocnych stronach jednak pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością mocnych stron i aby chociaż mniej więcej trzymać się prawdy. Na przykład jeśli chcesz wspomnieć, że łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi nie zapomnij na wstępie rozmowy kwalifikacyjnej powiedzieć „Dzień dobry” i zachowywać uśmiech na twarzy.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: pozostałe kwestie
Oceń pismo