Na pewno chciałbyś znaleźć się w sytuacji, w której to Ty podejmujesz ostateczną decyzję czy zatrudnić się w danej firmie, czy też nie. Można to osiągnąć tylko w jeden sposób. Musisz wyróżniać się spośród wszystkich osób, które przeszły rozmowę kwalifikacyjną w tej firmie. Aby tego dokonać musisz być dobrze przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej, zaprezentować wszystkie swoje umiejętności, doświadczenia i dokonania, a także umieć wyjaśnić co motywuje Cię do pracy w tej firmie i na tym stanowisku. Ponadto musisz idealnie zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

To właśnie na tym ostatnim aspekcie skupi się poniższy dział naszego poradnika.

Twój nastrój

Powinieneś postarać się być w pozytywnym i pogodnym nastroju od momentu pojawieniu się na miejscu, w którym ma się odbyć rozmowa kwalifikacyjna. Nawet jeśli ktoś zada Ci niewygodne czy trudne pytanie postaraj się ukryć zaskoczenie i robić dobrą minę do złej gry.

Oczekujesz zapewne, że otrzymasz pozytywną opinię od osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną i otrzymasz pracę. Jednak nie możesz oczekiwać, że ktoś będzie do Ciebie pozytywnie nastawiony jeśli sam nie będziesz pozytywnie nastawiony.

Podstawą dobrego nastroju i pozytywnego nastawienia jest spokój ducha. Jeśli jesteś zdenerwowany tak, że nie możesz jasno myśleć nie tylko zachwieje Twoją pewnością siebie i płynnością odpowiedzi na pytania w trakcie rozmowy o pracę ale może też zmniejszyć Twoje szanse.

Jeśli czegoś nie rozumiesz

Jeśli nie jesteś absolutnie pewny, że rozumiesz pytanie poproś o jego przeformułowanie, lub wyjaśnienie. Lepsze to niż podanie niewłaściwej odpowiedzi, która nie ma nic wspólnego z pytaniem. Jeśli przy każdym pytaniu czekasz kilka sekund przed udzieleniem odpowiedzi masz więcej czasu na sformułowanie idealnej odpowiedzi. Jeśli spokojnym i uprzejmym tonem poprosisz o wyjaśnienie, lub przeformułowanie pytania nic się nie stanie. Jednak nie rób tak więcej niż dwukrotnie w ciągu trwania rozmowy kwalifikacyjnej, bo ewentualny pracodawca może pomyśleć, że masz problem z komunikacją.

Sposób mówienia

W trakcie całej rozmowy kwalifikacyjnej postaraj się mówić cały czas takim samym tonem. Nie daj się ponieść nieoczekiwanej wesołości, czy zdenerwowaniu. Postaraj się nie odpowiadać na pytania natychmiast po ich usłyszeniu ponieważ czasem możesz nie znać odpowiedzi od razu i będziesz musiał się zastanowić. Postaraj się aby to wyglądało tak jakbyś poświęcił każdemu pytaniu chwilę namysłu i odpowiadaj zgodnie ze swoim charakterem.

Przez całą rozmowę kwalifikacyjną powinieneś mieć stały i niepodekscytowany ton głosu. Postaraj się nie mówić zbyt szybko i nie daj się ponieść emocjom. Jeśli zachowasz spokój Twój głos Cię nie zawiedzie i nie stworzy niepotrzebnych problemów.

Robienie notatek podczas rozmowy kwaliikacyjnej o pracę

Niektórzy ludzie lubią robić notatki dlatego także podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcą notować aby lepiej poradzić sobie ze stresem. Nawet jeśli tak jest w Twoim wypadku lepiej abyś wiedział, że robi to raczej negatywne wrażenie. Szybkie i niezdarne notowanie kiedy ktoś do Ciebie mówi na rozmowie o pracę może zostać odebrane jako niegrzeczne. Poza tym powinieneś utrzymywać kontakt wzrokowy co najprawdopodobniej jest niemożliwe kiedy piszesz. Niestety pisanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może tylko pogorszyć Twoją sytuację.

Ponadto możesz sprawiać wrażenie osoby niepewnej siebie i przywiązującej nadmierną uwagę do drobnych szczegółów. Te cechy charakteru mogą nie być mile widziane przez pracodawcę. Powinieneś wiedzieć czego spodziewać się po rozmowie kwalifikacyjnej, mniej więcej znać pytania jakie padną i znać na nie odpowiedzi. Jeśli tak jest to co miałbyś zapisywać? Nawet jeśli masz przeciętną pamięć powinieneś być w stanie zapamiętać przebieg rozmowy kwalifikacyjnej a takie rzeczy jak numer telefonu, czy adres e-mail możesz spokojnie zapisać. Jeśli jednak będziesz robił zbyt dużo notatek osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może pomyśleć, że nie umiesz nic zrobić bez robienia notatek. Także postaraj się unikać pisania notatek podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Agresywne zachowanie

Nie zdziw się jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zacznie zadawać pytania agresywnie, lub będzie prowokował do kłótni. Jest to taktyka doświadczonych rekruterów, którzy chcą sprawdzić jak potencjalny pracownik zachowuje się w sytuacji konfliktu. Także nie bierz tego do siebie a raczej potraktuj to jako mały test.

Zachowaj spokój, nie daj się sprowokować i postaraj się odpowiedzieć na pytanie rzetelnie , spokojnie i uprzejmie. Nie daj po sobie poznać, że wiesz, że to tylko test i graj swoją rolę. Jeśli masz poczucie humoru i wyczucie sytuacji możesz z tego skorzystać właśnie w tym momencie. Pokaże to osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną nie tylko to, że panujesz nad sobą i wiesz jak się zachować, ale i że umiesz rozładować sytuację.

Jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej
Oceń pismo