Wiele osób rezygnuje z pracy bo nie może porozumieć się z bezpośrednim przełożonym. Ponieważ spięcia w pracy są nieuniknione osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną szuka kogoś kto wykona swoje zadania niezależnie od tego co sądzi o przełożonym. Niektórzy nie mogą znieść tego, że inni wydają im polecenia. W dużych firmach jest miejsce i dla takich osób, ale osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną musi wiedzieć z kim ma do czynienia.

Opowiedz o swoim ulubionym przełożonym z całej swojej kariery i dlaczego lubiłeś pracować dla tej osoby. Potem opowiedz o najmniej ulubionym przełożonym.
To pytanie ma na celu wybadanie jaki styl zarządzania preferujesz.

Co sądzisz o swoim ostatnim przełożonym?
Powiedz, że był osobą, od której mogłeś się dużo nauczyć i z którą dobrze się porozumiewałeś dzięki czemu zawsze wykonywaliście pracę na czas. Opisz trudną sytuację w pracy, z którą dobrze sobie poradziłeś. Opowiedz też o trudnej sytuacji, z którą nie poradziłeś sobie zbyt dobrze i powiedz co zrobiłbyś inaczej. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną chce sprawdzić jak radzisz sobie z konfliktami i trudnymi sytuacjami. Z opisu sytuacji, w której nie poradziłeś sobie dobrze rekruter chce wywnioskować czy uczysz się na błędach.

Opisz trudną sytuację pomiędzy Tobą i byłbym pracodawcą. Jak uporałbyś się z tą sytuacją następnym razem?
Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną w ten sposób wypytuj o umiejętność oceny sytuacji i rozwiązywania problemów. Uważaj jak odpowiadasz, bo być może sprawdza w ten sposób jakie mogą być z Tobą potencjalne problemy.

Ile dni w ubiegłym roku spędziłeś na zwolnieniu lekarskim?
Jeśli opuściłeś dużo dni roboczych mogą paść kolejne pytania o Twój stan zdrowia i ewentualne choroby, które mogłyby przeszkodzić Ci w pracy. Problemy zdrowotne nie muszą oznaczać, że nie jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko. Może być Ci trudno odpowiedzieć na to pytanie jeśli często chorowałeś, lub właśnie wyleczyłeś długotrwałe schorzenie. Jeśli ogólnie nie masz problemów zdrowotnych a ostatnie zwolnienie było dla Ciebie nietypowe powinieneś tak powiedzieć.

Jak dogadywałeś się z poprzednim szefem, współpracownikami i podopiecznymi?
Oczywiście powinieneś powiedzieć, że ze wszystkimi bardzo dobrze się dogadywałeś.

Gdybym porozmawiał z Twoim poprzednim pracodawcą co by mi powiedział o Twoich największych zaletach i wadach?
Podkreśl swoje zdolności i nie mów za dużo o swoich słabych stronach. Lepiej jest zaprezentować brak jakiejś umiejętności jako obszar, w którym chcesz się rozwijać niż jako wadę.

Czy umiesz pracować w stresujących warunkach?
Oczywiście, że tak. Podaj jakieś przykłady stresujących sytuacji i jak z nich wybrnąłeś w poprzedniej pracy.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Stosunek do przełożonych
Oceń pismo