Wszyscy wiemy, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce. Jednak wszyscy, czy tego chcemy czy nie, oceniamy ludzi po tym jak chodzą, mówią, wyglądają i jak się zachowują. Wszyscy wyrabiamy sobie o ludziach opinię w ciągu kilku pierwszych sekund spotkania. Zdarza się też, że mamy opinię o ludziach, których nigdy nie spotkaliśmy. Rzadko zdarza się żebyśmy przy okazji kolejnych spotkań zmienili zdanie o jakiejś osobie. Najczęściej tylko utwierdzamy się w przekonaniu, że nasze pierwsze wrażenie było słuszne.

Niezmiernie trudno jest zmienić czyjąś opinie o nas kiedy już zrobiliśmy pierwsze wrażenie. Dlatego jeśli dobrze zaczniesz rozmowę kwalifikacyjną i nie popełnisz żadnych rażących błędów wszystko powinno potoczyć się po Twojej myśli. Jeśli natomiast zrobisz złe pierwsze wrażenie trudno będzie Ci to poprawić w trakcie rozmowy. Stąd wniosek, że musisz zrobić jak najlepsze pierwsze a wszystko będzie dobrze.

Chcesz sprawić wrażenie odpowiedniej osoby dla danego stanowiska. Jednak nie wiesz w jaki sposób ukazać się osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną aby tego dokonać. Możesz za to założyć, że posiadasz wystarczające umiejętności i doświadczenie aby pracować na tym stanowisku ponieważ po zapoznaniu się z Twoim CV zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną co przecież nie miało by miejsca gdybyś nie miał odpowiednich kwalifikacji. Stąd też nasuwa się wniosek, że doświadczenie i umiejętności to nie jedyne czynniki wpływające na decyzję o zatrudnieniu.

Chcesz sprawić wrażenie osoby prawdziwie pozytywnie nastawionej. Nie możesz sobie pozwolić na negatywny wizerunek osoby niepewnej i użalającej się nad sobą. Musisz także uważać, aby nie przesadzić z pozytywnym nastawieniem i zachować się odpowiednio do sytuacji. Jeśli znajdziesz złoty środek możesz na tym bardzo skorzystać. Ludzie będą się dobrze czuli w Twoim towarzystwie, będziesz się prezentował pozytywnie jako osoba godna zaufania, a równocześnie łatwiej będzie Cię zapamiętać.

Pewność siebie pomaga na kilka różnych sposobów. Ludzie na pewno zauważą, że jesteś pewny siebie i będą się zastanawiać dlaczego tak jest. Sprawia to, że jesteś intrygujący i łatwiej zapadniesz w pamięć. W trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej możesz pokazać na czym opiera się Twoja pewność siebie. W końcu jeśli jesteś doświadczony i posiadasz rozmaite zdolności masz prawo czuć się pewnie jako kandydat na dane stanowisko. Często pewność siebie to jedyna cecha rozróżniająca kandydatów do pracy o podobnych kwalifikacjach. Pracodawca najczęściej będzie skłonny zatrudnić osobę pewną siebie.

Wskazane jest także abyś dał do zrozumienia osobom przeprowadzającym rozmowę kwalifikacyjną, że jesteś „jednym z nich”. Sprawi to, że łatwiej Ci zaufają. Dobrze by było  gdyby osoby prowadzące rozmowę kwalifikacyjną się z Tobą identyfikowały, więc powinieneś dołożyć wszelkich starań aby się tak stało. Pomoże Ci w tym przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli firma ceni osiąganie celu bez względu na środki zaprezentuj jakiś swoje dokonania pod odpowiednim kątem. Musisz zarazem pamiętać o tym aby nie zaprezentować się jako osoba nieszczera, mająca problemy z komunikacją, arogancka i niepewna siebie. Aby uniknąć takich negatywnych skojarzeń utrzymuj kontakt wzrokowy. Zobaczysz, że ma to wpływ na to jak jesteś postrzegany i na to co mówi do Ciebie osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną.

Jak Cię postrzegają podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Oceń pismo