Rozmowa o historii zatrudnienia pozwoli rekruterowi zorientować się jakim jesteś pracownikiem. Zły pracownik może pozostawić jakiś nieładny ślad w swoim CV, lub liście motywacyjnym. Oczywiście każdy kto ma kiepską historię zatrudnienia będzie chciał to ukryć. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie chciała wiedzieć czy miałeś jakieś problemy w ostatniej pracy. Jeśli miałeś jakieś problemy postaraj się je opisać nie używając zbyt wielu negatywnych określeń.

Każdy rekruter zada jakieś dociekliwe pytania o zawodową przeszłość. Powinna to być tylko formalność, bo gdyby osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną coś podejrzewała nie zostałbyś na tę rozmowę zaproszony.

– Dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy?
Najgorsza odpowiedź na to pytanie to krytyka byłego pracodawcy. Rozmowa kwalifikacyjna to nie moment na danie upustu swoim frustracjom. Lepiej odpowiedzieć pozytywnie na przykład, że szukasz możliwości rozwoju. To sprawi, że będziesz postrzegany jako aktywny i zmotywowany pracownik, który nie boi się odpowiedzialności i wyzwań.

Jeśli zostałeś zwolniony:
Bądź szczery i szybko wyjaśnij co zaszło. Nie wdawaj się w szczegóły, ale powiedz ile nowych doświadczeń zdobyłeś i w jaki sposób dzięki temu jesteś teraz jeszcze bardziej cennym pracownikiem. Kłamanie o odejściu z pracy to nie najlepszy pomysł tym bardziej, że takie kłamstwo łatwo odkryć jeśli pracodawca zadzwoni spytać o referencje. Dlatego lepiej być szczerym i powiedzieć co się wyniosło z poprzedniej pracy. Powiedz też, że ten sam problem więcej nie zaszkodzi Twojej karierze.

Jeśli straciłeś pracę z powodu redukcji etatów:
W dzisiejszych czasach nie brzmi to już aż tak strasznie jak kiedyś. Jeśli firma zbankrutowała lub masowo zwalniała pracowników wytłumacz po prostu, że „z powodu sytuacji ekonomicznej firma zdecydowała się zamknąć kilka oddziałów wliczając w to mój”.

Jeśli odszedłeś:
Bądź szczery i myśl pozytywnie. Powiedz, że przydzielone Ci zadania nie były dla Ciebie wyzwaniem i dlatego szukasz większej odpowiedzialności, lub że chciałeś wejść o stopień wyżej na drabinie kariery. Dodaj też, że właśnie ta praca, o którą się ubiegasz to idealny kolejny stopień w Twoim rozwoju.
Najczęstsze przyczyny rezygnacji z pracy to: zwolnienia w firmie, ta praca była tylko tymczasowa, przeprowadzka w nowe miejsce, firma wycofała się z interesu, brak możliwości rozwoju i awansu. Możesz też powiedzieć, że po prostu chciałeś lepiej wykorzystać swoje umiejętności.

– Widzę, że często zmieniasz pracę. Jak długo chcesz pracować dla nas?
Powinieneś powiedzieć, że szukasz długoterminowej pracy, w której będziesz mógł się uczyć i rozwijać. Możesz też spytać czy tak będzie w tej pracy.

– Dlaczego podjąłeś pracę we wcześniejszej firmie? Czy praca tam sprostała Twoim oczekiwaniom? Dlaczego odszedłeś z tej firmy?
Zawsze wyrażaj się pozytywnie o powodach przyłączenia się do firmy, lub odejścia z niej. Szczególnie uważaj, żeby nie powiedzieć czegoś negatywnego o poprzednim pracodawcy. Jeśli powiesz coś negatywnego o poprzednim pracodawcy przyszły potencjalny pracodawca zastanowi się co powiesz o nim gdy będziesz się zwalniał. Podkreśl, że szukasz nowych wyzwań i to właśnie firma, w której ubiegasz się o pracę spełnia Twoje wymagania.

– Czego chciałbyś uniknąć w przyszłej pracy?
Musisz być pozytywnie nastawiony i powiedzieć, że nie ma niczego szczególnego czego chciałbyś uniknąć.

– Dlaczego do tej pory nie znalazłeś pracy?
Znalezienie pracy jest łatwe, znalezienie dobrej pracy jest trudniejsze. Podkreśl, że jesteś wybiórczy i szukasz właściwej okazji.

– Co sądzisz o swoim poprzednim pracodawcy?
Musisz odpowiedzieć na to pytanie w superlatywach nawet jeśli sam w to nie wierzysz. Każdy ma jakąś dobrą stronę więc zastanów się nad tym zanim odpowiesz na to pytanie.

Możesz opisać jakąś sytuację, w której Twoja praca została skrytykowana?
Bądź jak najbardziej pozytywny i podkreśl czego się nauczyłeś z tej sytuacji. Powiedz, że lubisz konstruktywną krytykę bo dzięki niej możesz poprawiać swoje błędy.

– W jakich jeszcze firmach ubiegasz się o pracę?
W odpowiedzi wspomnij tylko o firmach w danej branży i nie wymieniaj ich nazw.

– Opisz jak według Ciebie wygląda idealne stanowisko pracy.
Powiedz coś w stylu „Myślę, że to takie miejsce, w którym wszyscy pracownicy są równo traktowani”.

– Dlaczego chcesz dla nas pracować?
Nie mów czego chcesz, lecz zacznij od potrzeb firmy. Powiedz coś w stylu „chciałbym być częścią tego projektu”, lub „chciałbym przyczynić się do rozwoju tej firmy”.

– Co w oferowanej pracy podoba Ci się najbardziej, a co Ci się nie podoba?
Wymień trzy, lub cztery rzeczy, które Ci się podobają i tylko jedną rzecz, która Ci się nie podoba.

– Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
Zawsze powinieneś odpowiedzieć „z powodu mojej wiedzy, doświadczenia i umiejętności”.

– Podaj swoją definicję ……
Postaraj się aby Twoja definicja była krótka i skupiała się na czynnościach i rezultatach.

– Jak długo chcesz z nami zostać?
Stosowna odpowiedź to „tak długo jak wszyscy będziemy odczuwać, że przyczyniam się do rozwoju firmy i jestem przydatny”.

 

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Historia zatrudnienia
Oceń pismo