Jak napisać dobry i profesjonalny list motywacyjny?

Coraz rzadziej pracodawca prosi o dostarczenie listu motywacyjnego, ponieważ niewiele osób potrafi go poprawnie napisać. Pracodawca nie chcąc marnować czasu swojego jak i aplikanta rezygnuje z takiej formy autoprezentacji przyszłego pracownika.

Jeśli jednak Twój pracodawca wymaga napisania listu intencyjnego lepiej zrobić to porządnie.

Mamy nadzieję, że z naszymi radami napiszesz idealny list motywacyjny.

List motywacyjny dodawany jest do CV. Warto poświęcić czas aby napisać profesjonalny list motywacyjny, ponieważ może on zachęcić Twojego przyszłego pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Dobrze skonstruowany list motywacyjny przyciągnie wzrok Twojego przyszłego pracodawcy. Jeśli w ogóle do niego zajrzy to Twoja szansa na rozmowę kwalifikacyjną rośnie. Także jak widzisz warto poświęcić czas na stworzenie idealnego listu. 

CV i list motywacyjny powinny być w tej samej tonacji kolorystycznej, będzie wyglądać dużo bardziej profesjonalnie. Zwróć uwagę, że wszystkie znane instytucje posiadają swój papier firmowy. Jego wygląd przyciąga uwagę a to już połowa sukcesu. Twój list motywacyjny przecież musi się wyróżnić z setki innych.

Staraj się unikać oklepanych zwrotów m.in. „W odpowiedzi na ogłoszenie…”, ponieważ będzie wyglądał jak pozostałe leżące na biurku w sekretariacie przyszłego pracodawcy. Wyróżnij się z tłumu i bądź bardziej kreatywny. Napisz raczej coś w stylu „Pozwolę sobie przedstawić 3 powody dzięki którym będę idealnym pracownikiem”. Zwrot taki sprawi, iż Twoje pismo będzie emanowało pewnością siebie.

Wpisz wszystkie swoje osiągnięcia, które mają związek ze stanowiskiem o które się starasz. Nie wypisuj nieprzydatnych informacji, ponieważ marnujesz czas osoby która to będzie czytać i zniechęcisz ją do swojej osoby i kandydatury. Posługuj się konkretami tzn. dokładne daty, liczby, nazwy konkursów i kursów. 

Jeśli odbywałeś gdzieś staż lub praktyki opisz dokładnie czego się tam nauczyłeś i co mógłbyś wnieść do nowej firmy.

Jeśli natomiast nie masz żadnego doświadczenia ani osiągnieć postaraj się napisać bardzo dobre CV. Nie wszyscy od razu zdobyli doświadczenie i ukończyli kursy doszkalające.