Co to jest list motywacyjny

List motywacyjny przedstawia zainteresowanie kandydata określonym stanowiskiem pracy. W liście takim zawarte powinny być wszystkie osiągnięcia, sukcesy oraz dokonania które ułatwią przyszłemu pracodawcy podjęcie decyzji o zatrudnieniu aplikującego.

Podczas pisania listu motywacyjnego należy dołożyć wszelkich starań aby jego forma, treść oraz wygląd zachęcały do dalszego zapoznania się z jego zawartością.

List taki zwykle dołączany jest do CV tzn. curriculum vitae. Najczęściej jednak nie jest wymagany, jednak dobrze widziany przez przyszłego pracodawce. Dajemy tym samym do zrozumienia, że zależy nam na tym stanowisku, awansie czy też podwyżce. W takich przypadkach pracodawca również może poprosić o sporządzenie takiego listu intencyjnego lub tez przewodniego. Bo i tak jest nazywany list motywacyjny.

Pamiętaj, że list motywacyjny powinien zawierać odpowiedź na dwa najważniejsze pytania:

  • dlaczego ubiegasz się o to konkretnie stanowisko
  • dlaczego wybór Twojej kandydatury będzie dla firmy najkorzystniejszym rozwiązaniem

 

Na koniec listu motywacyjnego należy dodać klauzulę:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)"