Układ listu motywacyjnego

Zastanawiasz się jaki układ powinien mieć list motywacyjny? Poniżej odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Przede wszystkim pamiętaj, iż list motywacyjny piszemy na białej kartce A4. Jeśli masz brzydki charakter pisma zrezygnuj z odręcznego napisania listy intencyjnego. Natomiast jest możesz poszczycić się bardzo ładnym charakterem pisma powinieneś napisać go odręcznie. Możliwe że pracodawca zwróci na to uwagę. Długość tekstu nie powinna przekraczać 3/4 kartki.

Nagłówek

Przede wszystkim należy rozpocząć od nagłówka. W nagłówku umieszczamy swoje dane osobowe, takie jak imię nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu kontaktowego oraz jeśli posiadamy to adres e-mail. Dane takie umieszczamy w lewym górnym rogu. Natomiast w prawym górnym rogu umieszczamy miejscowość w której mieszkamy oraz datę.
Pod miejscowością należy wpisać nazwę firmy lub imię i nazwisko osoby do której aplikujemy.

Wstęp

We wstępie należy umieścić krótką charakterystykę swojej osoby, napiszmy że ukończyliśmy właśnie szkołę średnią lub studia o danym kierunku. Możemy również po prostu napisać, iż odpowiadamy na umieszczone w gazecie, stronie internetowej ogłoszenie.

Rozwinięcie

Ta część jest bardzo istotna, powinnyśmy w niej zawrzeć wszystkie swoje pozytywne cechy przydatne do aplikowanego stanowiska. Ponadto należy pochwalić się osiągnięciami i zdobytym doświadczeniem podczas odbytych szkoleń czy też kursów doszkalających. Jeśli pracodawca w swoim ogłoszeniu streścił swoje oczekiwania względem kandydata należałoby ustosunkować się do tych oczekiwań.

Zakończenie

Na zakończenie należy wyrazić zainteresowanie stanowiskiem na jakie aplikujemy, wpiszmy że będziemy dobrymi pracownikami i wyraźmy chęć osobistego spotkania.

Czytelny podpis

Tego punktu chyba nie trzeba omawiać. Pod listem motywacyjnym po prawej stronie należy złożyć swój własnoręczny czytelny podpis.

Klauzula

Na samym dole mniejszą czcionką umieszczamy klauzulę o treści iż wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)"